Cumhuriyetimiz 90 yaşında!29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı 90. yılında da layık olduğu şekilde içten ve minnettarlıkla kutluyoruz. Bize bu günleri armağan eden ulu önder Atatürk ve tüm silah arkadaşlarına canı gönülden teşekkür ve dua ediyor, rahmetle anıyoruz. Ne mutlu Türk'üm diyene! Atam izindeyiz...

Diyetisyen Serap Orak Tufan

29 Ekim 2013


"BALDIR" Ataşehir'de yeni bir restoranSevgili blog okuru dostlarım,

Blogum her ne kadar beslenme ve diyet konulu olsa da biliyorsunuz ki sosyal hayata dair paylaşımlarda da bulunabiliyorum. Bu yazımda size yeni bir mekan tanıtmak istiyorum. Neden mi? Çünkü arkadaşlarımın yeri :) Bir tanesi size oldukça tanıdık gelebilir çünkü ekranlardan tanıdığınız Özgür Şef'in ta kendisi, ama burada bulaşığa bile girişiyor ;)


Batı Ataşehir'deki restoranın adı "Baldır". Bu hafta hizmete açıldı. Bir çeşit konsept mekan diyebiliriz çünkü menüde sadece tek çeşit yiyecek var. O da but eti. Yanında ayran ve salata ile servis edilen menüde tatlı dışında başka birşey yok. Özel bir teknikle marine edilen ve pişirilen kırmızı et, farklı bir tada sahip olan ekmekle servis ediyor.

Baldır nasıl yenir?


Sunumda sadeliğe ve samimiyete öncelik veriliyor. Hatta "bu et elle yenir" demek için masaya çatal bıçak servisi yapılmıyor. Elle yiyemem derseniz çatal-bıçak isteyebiliyorsunuz. Açıkcası ben ilk lokmamı elle yedikten sonra çatal kullanmayı tercih ettim ama eşim elle yeme usulünün hakkını verdi :)

Aromatik otlarla tatlandırılmış ayran veya sade ayran tercih edebiliyorsunuz. Ben tabi ki tadı zengin olanı tercih ettim. Yanında salatamla beraber etimin tamamını yedim ama ekmeğin tamamını bitirmedim. İş çıkışı çok aç gittiğim halde yine de ekmeğin tamamını yemeyerek kalori tasarrufu yapmış oldum. Diyette olanlar için etin sosu biraz yağlı gelebilir ama porsiyonu tam da benim önerdiğim kadar. Sosa gelince, arada bir böyle lezzetli yemekler yiyerek kendimize lezzetli kaçamaklar verebiliriz. Kaldı ki ben olsam diyetimi pastayla bozmaktansa böyle lezzetli bir et yemeği ile bozmayı tercih ederim :)Salata, siparişi verdiğiniz zaman hazırlandığı için oldukça taze geliyor. Soğan istemezseniz koydurmazsınız ama ben kırmızı soğanlı bir salataya hayır diyemem. Bunun dışında etin servisi yapılmadan önce masaya közde pişmiş domates, biber ve arpacık soğan geliyor.Kırmızı ete çok düşkün değilimdir ama severek yerim. Özellikle bu aralar emzirdiğim için sık yemeye gayret ediyorum. Artık canımız et istediğinde severek gideceğimiz farklı bir mekana sahip olduk. Ben beğendim, damak tadıma hitap ediyor ama tabi ki zevkler değişir. Oldum olası farklı tatlar denemeye açığımdır. Size de tavsiye ederim.

Bu kadar kaliteli ve lezzetli bir et yemeği için ödediğiniz hesap da oldukça makul ;) 

Benden söylemesi, sizden denemesi :)

Adres: Baldır Restorant Barbaros Mahallesi Timur Sokak No: 2 Batı AtaşehirDiyetisyen Serap Orak Tufan

26 Ekim Cumartesi 2013

Güncelleme 03.09.2014
BALDIR artık Buyaka AVM'de :)

Mutlu bayramlara...


İnci ve Berra
Herkese merhaba :)

Bayram tatilinde uzun uzun blog yazmak gibi planlarım vardı ama yapamadım, çünkü annem ve babam tatil için bayramdan önceki Cuma sabahı Antalya'ya gittiler ve İnci ile başbaşa kaldık :) günler çok yoğun ve zevkli geçti ama planlarım aksadı. Olsun, ufak da olsa bugün bir bayram mesajı yazmaya enerjim var.

Bayramın 1. günü İnci tam 4 aylık oldu. Bizde çifte bayram yaşandı. Tatlı yeğenim Berra ve İnci ilk kez bu bayram tıpkı bizim çocukluğumuzdaki gibi aynı giyindiler. Güzel olmuş değil mi? ;)

Herkese sevdikleri ile beraber nice mutlu bayramlar dilerim. Allah bir önceki bayramlarımızı aratmasın...

Sevgiler

Diyetisyen Serap Orak Tufan

18 Ekim 2013
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...