Bebek Bakıcısında Olmaması Gereken Özellikler (deneyimsiz anneden kazık yemiş anneye giden yoldaki en önemli adımlar)

Bugün bizim için yepyeni bir gün başladı. İnci için yeni bir bakıcı ile anlaştık. Bu sefer gerçekten deneyimli, referanslı, düzgün biriyle yolumuza devam edeceğiz. Daha önce blogda bahsettiğim bakıcıyla çalışmaya 2 hafta önce son verdik. Neden mi? Çünkü hırsızdı!

Size yaşadığım sıkıntıları çok ayrıntılı anlatmayacağım ama ana hatlarıyla bahsedeceğim ki siz de bir gün benimle aynı sorunları yaşamayın, en azından benzer sorunlar yaşıyorsanız bizim kadar çok kaybınız olmadan atlatın. İsmini bile artık kullanmak istemediğim bu basit insan modelini siz de biraz tanıyın.

1. Asla ve asla nüfus kağıdı olmayan birini işe almayın, kimliğini mutlaka görün. (yok efendim kaybetmiş de, çıkartmak için ceza ödemesi gerekiyormuş da, onu ödeyecek parası yokmuş da vs. vs. aylarca sizi oyalamasına müsade etmeyin)

2. İşe aldığınız insanın vücudunda ne gibi izler olduğunu en başta göremeyebilirsiniz (bu etapta saklar) ama kollarında bir sürü kesik izi olan, belli ki daha önce defalarca kendini öldürmek istemiş veya etrafındaki insanların bu şekilde dikkatini çekmeye çalışmış birini (masum masum ablacım gençlikte hatalarım oldu ama asla psikopat değilim sakın yanlış anlama, artık asla böyle bir psikolojide değilim diye kendini acındıran birini) asla ve asla çocuğunuza bakması için işe almayın. Bu izleri görür görmez işten çıkartın. Ben ki hayatta hatasını anlamış insanlara 1 şans verilmesi gerektiğini düşünen biriyimdir çünkü herkesin zor zamanları olabilir ama söz konusu çocuğunuzsa bırakın o mahlukat kendi başının çaresine baksın, sizin verdiğiniz şansın kıymetini bilemez.

3. Bebek için çorba bile yapmaktan aciz, iş bilmez birini asla bebek bakıcısı olarak işe almayın.

4. Sizden önce çalıştığı evin sahiplerini aşırı derecede eleştiriyor, kötülüyor ve aşağılıyorsa (ki bu referans almak için aramayasınız diyedir) bu kişiyi asla işe almayın. Tek taraflı dinlemeyin.

5. Evinizden yüklü miktarda para kaybolduğunda (1750 euro kadar) hemen polisi arayın ve evinizde yaşayan, gelip giden herkesin aranması için dilekçe verin. Aman rencide olur, üzülür, kırılır, ayıp olur diye düşünüp sakın olayın kapanmasına izin vermeyin. Hatta çantasını bile arayın.

6. Bu kadar para kaybolana kadar fark etmediğiniz kayıpları önlemek için sakın çantanızı bakıcınızın yanında bırakmayın, ona asla güvenmeyin. Yoksa sabahları siz duşa girdiğinizde çantanızdan yürüttüğü paralardan çok uzun süre haberiniz olmaz. Şüphelendiğiniz durumlar varsa aman yok canım o karıştırmamıştır diye düşünmeyin. Emin olun o yapmıştır! Hatta tuzaklar kurun, mutlaka birkaçına yakalanacaktır. Emin olmak için defalarca deneyip zaman kaybetmeyin. İlkinde işine son verin.

7. Evinize mutlaka kamera taktırın. Biz taktırmamıştık hata etmişiz.

8. Varsa Emniyet mensubu tanıdıklarınız bakıcının TC numarasını verip bir soruşturun bakalım (2 kez evden kaçma vs gibi) hakkında emniyet kayıtları falan var mı? Bunu öğrendikten sonra haftalarca yalanlarını dinlemeye devam etmeyin.

9. Gizli işler yapan insanlarla baş etmek için siz de gizli yöntemlere başvurun ki suçlunun suçundan emin olun. Sağlam delilleriniz olsun (geç oldu ama biz de öyle yaptık)

10. Etrafınızdaki insanları sizin gözünüzde şüpheli haline getirmek istediğini anladığınızda evinizdeki değerli eşyalarınızı saklayın ki suçu başkasına atmasına imkan vermeyin.

11. Ağzından dilinden para düşmeyen, devamlı parayla bir sorunu olan ve bunu sürekli dile getiren aç gözlü insanları işe almayın. Her şeyinize gözünü diker. Evdeki spor sırt çantasını bile çalar, sık kullanmadığınız için haberiniz bile olmaz.

12. Size ve çocuğunuza hitap ederken sınırları aşarsa (örneğin kendi hırsız olduğu için çocuğunuza sürekli küçük hırsız diye hitap etmeye başlarsa) hemen işten çıkartın, suyu ısınmış demektir.

13. Fazla toleranslı olmayın, ufak tefek şeyler diye düşündüğünüz hiçbir şeyi göz ardı etmeyin.

14. Ofisinize gelen tanıdıklarınızın bile çantasından para yürütecek kadar profesyonel hırsız olmuş biriyle çalıştığınızı bilmeyebilirsiniz ama yukarıdaki maddelere dikkat ederseniz bu safhalara kadar gelmezsiniz.

15. İşten çıkardığınızda yüzüne tükürmek istediğiniz birine yine de belki hatasını bilir ve bir özür diler diye telefonda ne zaman konuşmak istersen arayabilirsin demeyin, onda onu anlayacak erdem ne arasın?

16. Kimseyi oruç tutuyor, dini inançları gereği kapanmak istiyor diye dindar veya inançlı zannetmeyin. İnsanların vicdani duygularını sömürmeyi bir teknik olarak kullanan ve günümüzde buna güvenip hırsızlığını kamufle eden pek çok insan yaşıyor.

Aslında tüm bunlara mahal veren biri olarak kendime çok kızdığım doğrudur. Bu konularda tamamen iyi niyetimden kaynaklanan (ona göre salağın tekiyimdir herhalde) büyük ihmallerim olduğunun farkındayım. Ama hayatımda ilk kez bu kadar profesyonel hırsız olmuş ve bu yaşam şeklini başarıyla sürdüren, ardan, utançtan haberi olmayan, yüzü bile kızarmayan biriyle tanıştım. Tamamen deneyimsizlikten yani. Bu olayda yaşadığım hayal kırıklığının ve yediğim kazığın tadını hiç unutmayacağım. Bunca işimin gücümün arasında bir de bu sorun ile uğraşmak benim için zaman kaybı oldu.

İçimden bu insanın her türlü bilgisini sosyal medyada açıklamak geliyor ama kendini birşey zanneder de onu kafamda büyütüyorum diye düşünür diye endişeleniyorum, halbuki ben kimse bu hırsıza bir daha çocuğunu, evini, ofisini emanet etmesin derdindeyim.

Bu arada, kaybettiklerim başımın gözümün sadakası olsun demiyorum, benden çaldığı her kuruş zehir zıkkım olsun, burnundan gelsin diye diliyorum. Umarım bundan sonra çalışacağı iş yerlerindeki insanlar daha tedbirli ve uyanık insanlar çıkar.

Onu bulduğum internet sitesine şikayet ettim. Başka bir isimle hesap açıp yine kayıt olabilir belki ama en azından bunu yapabildim.

Siz de bundan sonra bebeğinizi emanet edeceğiniz insanların nasıl bir aileden geldiğine dikkat edin ve beş para etmez insanlara hak ettiklerinden fazla değer vermeyin.

İşte benim son aylarım koynumda hırsız besleyerek geçti, blog yazmaya enerjim bile kalmıyordu. İnsanın sürekli kendini kollaması çok yorucu oluyor.

Anlayışla karşılacağınızı biliyor ve iyi niyetli dua ve dileklerinizi esirgemeyeceğinizi düşünüyorum. Allah kimseyi bu kadar kötüyle karşılaştırmasın…

Diyetisyen Serap Orak Tufan 

6 Nisan Pazartesi 2015

Sosyal medyada takip etmek için:
İnstagram için 
http://instagram.com/diyetisyenserap 
Twitter için  https://twitter.com/DiyetisyenSerap 
Facebook için  https://www.facebook.com/pages/Kendinize-%C4%B0yi-Bak%C4%B1n-Beslenme-

27 yorum:

 1. Çok geçmiş olsun gerçekten böyle insanlar o kadar çok ki ama bu kadar ileri gidenini de görmemiştim. Benden tavsiye hemen suç duyurusunda bulunun. Hiç olmazsa kendinize kızmaktan kurtulursunuz. Başka ailelere de zarar vermekten kurtarırsınız. Elinizde herhangi bir somut deliliniz ya da tanığınız varsa bunlar yeterli...Hergün nelerle karşılaşıyoruz bir avukat olarak nacizane tavsiyem..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet tanığım da var, delilim de ama bu insana harcayacak 5 dakikam daha yok diye düşünüp uğraşmak istemiyorum. Yine de tavsiyeniz aklımda, teşekkürler...

   Sil
 2. Eminim en çok böyle bir insana kızınızı emanet ettiğiniz içindir üzüntünuz. Gerçekten çok kötü bir tecrübe olmus.Evet Allah gerçekten iyiler ile karşılaştırsın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle, bu da bizim sınavımızdı. Vardır bir hikmeti..

   Sil
 3. çok çok geçmiş olsun serap hanım... umarım yeni bakıcınız tüm bunların izlerini siler...

  YanıtlaSil
 4. Gözlerim kocaman olarak okudum.
  Çok Geçmiş olsun, daha fazla kendinizi yıpratmadan bu işten kurtulmuş olmanıza sevindim, çok da kızdım. Allah'ım hayırlı insanlarla karşılaştırsın bizleri. Çok zor birine güvenmek, güvenmek istemek. hele ki birine acımak.Sonunda acınacak hale gelmek :(

  Sosyal medyada isim vererek şikayet etmeniz inanın sizi değil, onun işine gelir. Biz Türk milleti olarak severiz böyle insanları korumayı (ne yazık ki) , ne yaptığına bakmaz, Saldırı oklarını mağdur durumda kalan kişiye çevirir, suçlunun geçmişte yaşadıklarına psikolojik bunalımlara bağlar bir şekilde korumaya alırız, Tekrar altını çizmek isterim Ne yazık ki böyle yaparız :@
  Allah iyi insanlarla karşılaştırsın demekten başka birşey gelmiyor elimden...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben artık kimseye fazla merhamet etmemeye karar verdim açıkcası, Allah'ın yüzüne gülmediği biri için ne kendimi üzeceğim...

   Sil
 5. Ağzım açık kaldı ! Allah korumuş İnci'yi. Korkunç bir durum korkunç. Birde aileden gibi davranıp içinize almıştınız. Çok geçmiş olsun . Büşra

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yaşadıklarımı düşününce ona harcadığım her emeği haram ediyorum zaten...

   Sil
 6. serap hanım tekrar geçmiş olsun.ben en çok inciyi merak ediyorum.onunla ilgili umarım kötü bişey olmamıştır.çünkü evde yanlız kalıyolardı çogunlukla ve kamerada yok düşünmek bile istemiyorum!!!(gaziantepten gülnur)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gördüğüm kadarıyla fiziksel bir sorun yoktu ama bilmediğim psikolojik bir baskı yapmış olabilir. Herşeyden önemlisi çantamı onun yanında kurcaladığı için (aniden görürsem suçu İnci'ye atıyordu) çocuk başkalarının çantasını karıştırmayı normal birşey zannetmeye başlamıştı. Şimdi eğitiyoruz, açmıyor çantaları..

   Sil
 7. Gercekten cok üzüldüm umarım bundan sonraki bakıcı ile herşey yolunda olur.Eğer blogda adı geçen kişi ise gerçekten kendini iyi kamufle etmiş siz bile anlatırken iyi biri olarak bahsetmiştiniz.Artık hem siz hem İnci hep mutlu olursunuz tekrardan geçmiş olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dedim ya çok profesyonelmiş, demek ki böyle yetiştirilmiş...

   Sil
 8. ne kadar ince düşüncelisiniz , bakıcının ismini silmişsiniz ifşa etmemek için önceki postlardan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında inceliğimden değil de o basit insanın isminin daha fazla burada geçmesini istemediğimden sildim.

   Sil
 9. Çook geçmiş olsun Serap Hanım hayretle okudum yazınızı ve çok üzüldüm. Geçmişler olsun. Allah iyilerle karşılaştırsın. Her şerde vardır bir hayır diyelim....
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 10. serap hanım üzmeyin daha fazla kendinizi; maalesef böyle insanlar var ve ileride de olacak. İnci daha çok küçük unutur her şeyi. eminim şuan kendinizi nasıl daha önce fark etmedim diye paralıyorsunuzdur. her şeyi arkanızda bırakıp blog yazmaya devam etmenizi tavsiye ediyorum :) bizden çok size iyi gelecektir.
  en iyi dileklerime...

  YanıtlaSil
 11. Geçmiş olsun Serap Hanım ucuz kurtulmuşsunuz. Hiç üzülmeyin zararın neresinden dönersen karmış demişler.Ya farkedemeyip daha büyük telafisi olmayan zararlarınız olsaydı değilmi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten en büyük tesellimiz o, kaybedilen para geri kazanılır ama güven gitti mi geri kazanmak zor...

   Sil
 12. çok çok geçmiş olsun Serap hanım yapmış olduğumuz hata insanları kendimiz gibi görüyor ve sonsuz güveniyoruz. Rabbim birdaha asla sizi böyle bir imtihanla sınamasın çok üzüldüm ....
  sevgiler..

  YanıtlaSil
 13. Her gün acaba bugün bloga yazmaya geri dönmüş müdür diye bir umutla bakıyorum sayfanıza, tabi yazamama sebebinizin böyle birşey olacağını tahmin edemezdim :( yazdıklarınızı okuyunca çok üzüldüm. Çok geçmiş olsun, çocuğunuza zarar vermemiş olması da büyük şans

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim ilgi ve anlayışınız için, sevgiler...

   Sil
 14. Çok geçmiş olsun. Okurken bile şok edici vicdansızlık ahlaksızlık yaşam biçimi haline gelmiş. Allah çocuklarımızı korusun iyi insanlarla karşılaştırsın. Siteye bakmıştım görüştüklerim olmuştu şimdi düşündükçe korkuyorum.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...