Düğün Diyeti

Merhaba blog :)

www.dugun.com sitesinde yayınlanan yazımı sizinle paylaşmak istedim. Belki de aranızda gelin adaylarımız vardı ;)

Diyetisyen Serap Orak’tan Tavsiyeler

Düğün öncesi kilo verme yöntemleri konusunda Uzman Diyetisyen Serap Orak’ın da tavsiyelerine göz atmanda fayda var. Düğün öncesi kilo almamak için neler yapılmalı, nasıl sağlıklı kilo verilir ve daha fazla ipucu için okumaya devam!
diyetisyen serap orak

1-Düğün Tarihi Ne Kadar Yakınsa Kilo Alma Riski O Kadar Fazla

Düğün diyetine başlamak için önemli olan düğün tarihinin ne kadar yakın olduğu. Çünkü süre uzunsa arada kilo alma riski mevcut. Yakınsa da fazla kiloları vermek için yeterli süre kalmamış olabilir. Bu durumda bir uzmandan destek almanın yanı sıra temel olarak sağlıklı beslenme kurallarına uymakta fayda var. Bunun için de tatlı, hamur işi ve fast-food besinlerden uzak durmak ve porsiyonları küçültmek alınabilecek önlemler arasında.
kilo vermek isteyenlere tavsiyeler

2-‘Diyet Yapıyorum Ama Kilo Veremiyorum’ Diyenler, Dikkat!

Düğün stresi ile diyet yapmana rağmen kilo verilemeyebiliyor. Evet stresin kilo verme üzerinde baskılayıcı bir etkisi vardır. Özellikle stres varlığında böbrek üstü bezinden salgılanan kortizol hormonunun su dengesini bozma ve karbonhidrata karşı iştahı açma etkisi söz konusudur.
Stresi yenmek ve fazla kalorilerle savaşmak için yürüyüş yapmak, dans etmek ve yüzmek etkili egzersizler olabilir. Ayrıca artık kilo verme konusunda bir direnç başladıysa bir uzmandan destek alıp bu evreden çıkmak ve düğüne kadar zaman kaybetmemek en faydalısıdır. Su tüketimini arttırmak ve besin çeşitliliğine gitmek kendi başına alabileceği önlemler arasındadır.

3-Haftalık Gelin Diyetiyle Kaç Kilo Verilmesi Sağlıklı? 

Düğün tarihi ve gelin adayının kilo fazlası bu konudaki en gerekli bilgilerdir. Sağlıklı bir beden haftada 0,5-1 kg arasında kilo vermeye uygun çalışır. Bu nedenle ayda 2-4 kg arasında kilo kaybetme ritmi olacaktır. Kişinin diyet yapma başarısı, yaşı, metabolizma hızı ve fiziksel aktivite durumuna göre bu ritim değişebilir. Normal kilodaki bireylerin, kilolu grubundaki bireylere göre kilo vermesi daha zordur. 

4-Düğün Öncesi Beslenme Düzenine Dikkat!

Düğün öncesi yoğunluk, telaş, stres gibi nedenlerle beslenme düzeni bozulabiliyor. Özellikle öğün atlamamak çok önemlidir. Çok acıkan birinin iştahını yönetmesi çok zordur. Ayrıca aşırı çay, kahve tüketiminden kaçınmak gerekir çünkü kafein şeker düşmesi ve çarpıntıya neden olabileceği için gerginlik ve stres hissi yaratır. Düğün öncesi stresini yenmek için bu ayrıntılar da önemlidir.
düğün öncesi beslenme

5-Tuzlu ve Yağlı Besinlere Kısa Bir Ara

Düğün öncesinde yedikleriniz, cildi de bozabilir. Düğün öncesi dış görünüşü en çok bozan unsurlar, ödem denilen şişlikler ve cilt yağlanması sebebiyle oluşan sivilcelenmelerdir. Bu nedenle ödeme neden olan tuzlu besinler ve sivilceyi artıran yağlı besinlerden kaçınmak, ilk alınması gereken önlemler arasında. Kızartmalar, çikolata, kremalı besinler ve kuruyemişler en çok yağ içeren besinler. Turşu, soya sosu, soda gibi gıdalar da tuz yönünden zengin.

6-Asıl Kayıp Kas Dokusundan Oluyor

Fazlalıklarından kısa sürede kurtulmak isteyen gelin adaylarının tercihi, düğün öncesi şok diyetler oluyor. Şok diyetler ile kilo vermek mümkün ama hızlı kilo verme söz konusu olunca asıl kayıp her zaman kas dokusundan oluyor ve bu nedenle kişilerin zayıflığı sağlıksız görünüyor.
Şok diyet olarak tabir edilen çok düşük kalorili ve organ/doku hasarına neden olabilen diyetlerden kaçınmak en doğrusu. Unutmayalım ki ne kadar fazla kas kaybımız olursa ilerde o kadar çabuk ve fazla yağlanırız.

7-Sağlıklı Zayıflamak İçin Sporu İhmal Etme!

Eğer kişi daha önce hiç spor yapmamış biriyse yapabileceği en uygun egzersiz yürüyüş olabilir. Düğün öncesi kasları ve eklemleri zorlayarak sakatlanmalara neden olabilecek sporlardan kaçınmak en doğrusudur. Pilates gibi sıkılaşmayı sağlayan egzersizler zayıflamanın her aşamasında faydalı olacaktır. Ayrıca stresli gelin adayları için hem spor hem de terapi yerine geçmesi için yoga da tavsiye edebilirim.
düğünüm var kilo vermem lazım

8-Kilo Vermede Duraksama Olabilir Ama…

Kilo verme döneminde plato evresi dediğimiz duraksama dönemleri olabilir. Bu konuda diyetisyeniniz size gerekli motivasyonu sağlayacak ve diyetinizi gerektiği gibi güncelleyecektir. Ancak bir diyetisyen gözetiminde değilseniz fiziksel aktivitenizi artırmaya çalışarak veya beslemenizi çeşitlendirip farklılaştırarak gerekli uyarıyı yaratabilirsiniz.

Diyetisyen Serap Orak’tan Gelin Diyeti Listesi

Diyetisyen Serap Orak’ın düğün öncesi kilo vermek isteyen gelin adaylarına önerdiği örnek beslenme planı şöyle:
 •  
  Sabah (09.00)
  • 1 yumurta ve 1 dilim peynir ile yapılmış omlet
  • Çeyrek avokado veya 4 yarım ceviz
  • 1 dilim tam buğday ekmeği
  • Domates, salatalık ve yeşillikler
 •  
  Ara (11.00)
  • 1 porsiyon meyve
 •  
  Öğle (13.00)
  • 1 porsiyon ızgara et türü veya 1 porsiyon baklagil yemeği
  • Bol yeşillikli salata
  • 1 kutu ayran veya 1 kase cacık
  • 1 dilim ekmek
 •  
  Ara (16.00)
  • 1 adet muz
 •  
  Akşam (19.00)
  • 1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği
  • 1 bardak yoğurt
  • 1 dilim tam buğday ekmeği
  • 1 porsiyon meyve veya 1 bardak süt

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...